środa

Aktywność ruchowa a cellulit

Ma ona duży wpływ na zapobieganie cellulitowi. Gdy jesteśmy aktywni ruchowo, sprawniej zaczyna funkcjonować układ limfatyczny, a co za tym idzie szybciej pozbywamy się z organizmu toksyn. Ponieważ prawidłowe funkcjonowanie układu limfatycznego w dużej mierze zależy od działania naszych mięśni, bo stanowią dla nich pompę.

W walce z cellulitem najlepsze będą ćwiczenia aerobowe, czyli nie forsujące a długotrwałe, powinny trwać powyżej 20 minut, po tym czasie organizm zaczyna czerpać z naszych rezerw tłuszczu. Ćwiczenia nie muszą być skomplikowane, np. napinanie pośladków, które możemy wykonywać podczas prac domowych lub czekając na autobus..


Ciąża a cellulit

Ciąża to szczególny i wspaniały okres dla każdej kobiety. Kiedy widzimy pierwsze zdjęcie Usg, naszej istotki czujemy pierwsze ruchy, kopnięcia dziecka - to chcemy, żeby zdrowo się rozwijało, było silne i aby jak najszybciej było przy nas. Wraz z jego rozwojem i naszym przybieraniem na wadze, wzrasta niestety prawdopodobieństwo wystąpienia cellulitu

Używanie większość kosmetyków i leków jest niewskazana ze względu na skład ich chemiczny (retinol, kofeina). Przed zastosowaniem jakiegokolwiek kremu na cellulit warto tą decyzję skonsultować z lekarzem. W dużej części przypadków objawy cellulitu znikają wraz z narodzinami dziecka. Niestety nie każda kobieta ma takie szczęście. Niewskazane są wszystkie "bolące" zabiegi.

Sposoby na zwalczanie cellulitu w czasie ciąży:
  • ćwiczenia i spacery,
  • masaże wodne i masaże podwodne,
  • stosowanie kolagenu naturalnego,
  • naprzemienny prysznic wodny (ciepła - zimna woda),
  • delikatny peeling,
  • olejki roślinne (z migdałów, pestek winogron),
  • dieta - unikanie pustych kalorii.

Dieta a cellulit

Ważną sprawą w "walce z cellulitem" jest nasza dieta. Codziennymi posiłkami dostarczamy dla organizmu budulec naszych komórek. Jeżeli w naszej diecie zabraknie jakiegoś kluczowego składnika, bądź będzie go w nadmiarze - to prędzej, czy później - zaczną się problemy zdrowotne.

Przykładem może być spożywanie dużej ilości tłuszczów i węglowodanów. Konsumowanie takich produktów może przybliżyć problem walki z nadwagą,
nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami krążenia, czy też chorobą wieńcową. Zwróćmy uwagę, iż właśnie nadwaga i problemy z krążeniem (obok hormonów), główną przyczyną powstawania cellulitu.

Dlatego też, wszystkie zdrowe kobiety pragnące zachować dobrą sylwetkę powinny starać się zachować ujemny bilans kaloryczny lub poprawić żywieniowe zwyczaje. Dzienne zapotrzebowanie energetyczne kobiety wynosi około 1600 kcal, a u osób aktywnych fizycznie zwiększa się ono około 500-1000 kcal, w zależności od rodzaju i czasu trwania ćwiczenia.

Oprócz dokładnej kontroli bilansu musimy również zanalizować źródła, z których kalorie pochodzą, ile kalorii czerpiemy z białek a ile z samych tłuszczów i węglowodanów. Musimy zrozumieć, że jest znaczna różnica w zjedzeniu 2 kawałków tortu zamiast pełnowartościowego posiłku.

Kosmetyczne metody walki z cellulitem

Oprócz niżej przedstawionych zabiegów w gabinecie kosmetycznym, postawą udanej kuracji jest systematyczna pielęgnacja ciała przez nas same (w domu), w szczególności w miejscach narażonych na występowanie cellulitisu:
  >>  MASAŻ - pobudza krążenie krwi i tkankową przemianę materii. Zalecany jest zarówno masaż ręczny, jak i wykonywany przy pomocy odpowiedniej aparatury. Przy cellulitisie połączonym z opuchlizną zalecany jest drenaż limfatyczny.

  >>  OKŁADY PARAFINOWE - stosowane miejscowo na części ciała dotknięte cellulitisem. Polepszają ukrwienie skóry i pozwalają usunąć wody z tkanki skórnej, podobne działanie ma sauna.

  >>  TERAPIA MORSKA - kąpiele w wodzie morskiej lub z dodatkiem alg niezwykle bogatych w jod są również bardzo pomocne w leczeniu cellulitisu.

  >>  PREPARATY KOSMETYCZNE - do zwalczania cellulitis zaleca się również stosowanie preparatów kosmetycznych zawierających określone substancje aktywne. Preparaty te prezentowane są w różnej postaci, zarówno w kremie, czy żelu do masażu, jak i w postaci płynnych koncentratów w ampułkach. Najczęściej w ich skład wchodzą następujące substancje czynne:
   * Mukopolisacharydy - pobudzają tkankową przemianę materii, pomagają w wyeliminowaniu z podstawowej substancji międzykomórkowej nadmiaru tłuszczu i wody.
   * Mucynaza i Hialuronidaza - wpływają na polepszenie struktury podstawowej substancji międzykomórkowej. Oba te enzymy są pobierane z jąder byków, które mają taką samą budowę, jak męskie hormony płciowe. Dłuższe ich stosowanie prowadzi do wirilizacji, czyli rozwoju cech męskich u kobiet.

   * Magnez, wapń, krzem, potas - działają stymulująco na przebieg procesu przemiany materii w skórze oraz polepszają ogólnie strukturę tej ostatniej.

    * Kolagen i elastyna - pobudzają komórki skórne do odnowy.

   * Wyciągi roślinne bogate w sole mineralne - algi - przyspieszają rozkład tłuszczów.