
I to niezależnie od wieku i wagi ciała. Jednak przyczyn jego powstawania jest wiele. Aby go pokonać, ewentualnie częściowo wyeliminować - trzeba poznać przyczyny jego powstawania.
Głównym "winowajcą" odpowiedzialnym za cellulit - jest kobiecy hormon - estrogen. A także fakt, że jego prawidłowe funkcjonowanie jest ściśle związane z obecnością tłuszczu w naszym ciele.
W organizmie kobiety - gromadzenie zapasów tłuszczu jest całkiem naturalnym procesem. Jest on potrzebny, i to nawet przez całe życie!
Organizm dorastającej dziewczyny musi zgromadzić pewną jego ilość, aby rozpocząć regularne cykle menstruacyjne. Dziewczyny i kobiety, których waga spada poniżej normy o 10-15 proc., mogą mieć zaburzenia cyklu właśnie z tego powodu, że brakuje im tkanki tłuszczowej. Gdy dziewczyna staje się już dorosłą kobietą, tłuszcz w jej organizmie stanowi rezerwę energii, która będzie wykorzystywana podczas ciąży i karmienia, a u pań dojrzałych zaś - po menopauzie, to właśnie tkanka tłuszczowa wyrównuje (częściowo) niedobory hormonalne.
Cellulit może pojawić się również wskutek przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych, czy też stosowania hormonalnej terapii zastępczej. Wzrost poziomu estrogenów powoduje nadmierne gromadzenie się tłuszczu, a zmniejszenie poziomu progesteronu jest przyczyną zatrzymywania wody.
Cellulit często, choć nie zawsze, wiąże się z nadwagą. Sprzyjają mu też kłopoty z krążeniem, noszenie zbyt obcisłych ubrań czy butów na wysokim obcasie, niewłaściwa dieta (za dużo cukru, tłuszczu, soli i alkoholu). Cellulit mogą powodować gorące kąpiele, nadmierne opalanie się , jak i brak ruchu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz